Domowe naprawy czas zacząć…3..2…1…start

Wiele osób chcąc zaoszczędzić nie korzysta z pomocy fachowców i decyduje się na samodzielne naprawy. W przypadku tych drobnych jest to rzeczywiście dobry pomysł, ale z większymi trzeba uważać, by nie narobić więcej szkody niż pożytku. Oczywiście są i tacy, którzy żyją w duchu filozofii no waste, wszak naprawy mogą dotyczyć także pękniętych czy stłuczonych elementów. Dziś więc podpowiemy jak je wykonać w profesjonalny sposób. Na pewno przydadzą się wkręty, a także odpowiednie kleje, no i duża doza cierpliwości. Zatem domowe naprawy czas zacząć!

Stłuczona misa ceramiczna po babci – czy można ją jeszcze uratować?

Często szklane przedmioty mają dla nas wartość sentymentalną. W tym przypadku konieczne dbanie, by się nie stłukły i znalezienie im takiego miejsca do przechowywania, w przypadku którego ryzyko wystąpienia takiej sytuacji zostaje zniwelowane. Niestety wypadki chodzą po ludziach i jeśli zdarzyło się, że stłukłaś ceramiczną misę po babci, to nie musisz od razu załamywać rąk. Wystarczy, że do dyspozycji masz profesjonalny klej na gorąco. Potrzebny będzie jeszcze pistolet do kleju na gorąco, który umożliwi Ci precyzyjną pracę z poszczególnymi elementami. Jeśli misa stłukła się tylko na kilka części, to sklejenie nie będzie dużym problemem. Jeśli jednak kawałki są małe, to najpierw trzeba je wszystkie wyzbierać, a następnie ułożyć niczym puzzle. Można każdą część opisać tak, by wiedzieć, co skleić z czym i w jakiej kolejności. Krok po kroku możesz posklejać zabytkową misę, a łączenia wcale nie muszą być bardzo widoczne.

Urwane i poluzowane uchwyty i gałki – zwiększ estetykę w domu łatwo i szybko

Najczęstszym problemem w domu są poluzowane gwinty, uchwyty czy gałki, które trzeba ponownie zamontować. Nie jest to praca bardzo trudna i nie trzeba na pomoc wzywać ekipy remontowej. Urwane uchwyty czy zawiasy można przymocować do powierzchni przy użyciu odpowiednich wkrętów, a dla większej trwałości pomiędzy materiałem uszczelniającym powiększoną dziurę zastosować odpowiedni klej na gorąco. Trzeba wiedzieć, że na skutek eksploatacji zarówno zawiasy jak i uchwyty się luzują, a otwory w których tkwią śruby się powiększają. Aby je zamaskować wystarczy zastosować korek w miejsce otworu, a następnie wywiercić nowy do przymocowania śruby i zawiasu. Uchwyty można również kleić bezpośrednio do powierzchni, ale trzeba pamiętać o jej wcześniejszym przygotowaniu, to znaczy zmatowieniu, w przypadku powierzchni lakierowanej. Najlepiej poza obszar roboczy przykleić taśmę maskującą, aby nie uszkodzić warstwy powierzchni, która znajduje się poza miejscem mocowania. Odpowiednie kleje na gorąco do łączenia różnych powierzchni znajdziesz w ofercie sklepu Ataszek.

Zniszczone fronty kuchenne – zainwestuj w nowe okleiny i szybko poradź sobie z problemem

Bardzo często problemem są zniszczone fronty mebli, zwłaszcza kuchennych. Wysoka temperatura, parowanie może doprowadzić do odklejania się powierzchni frontów. Nie trzeba kupować nowych mebli, bo wystarczy dobra okleina meblowa. W tym przypadku nie zawsze nawet trzeba stosować klej, bowiem można wybrać samoprzylepne. Konieczny jest demontaż uchwytów i samego frontu i dokładne wymierzenie jego powierzchni. Potem można przystąpić do docinania i przyklejania w taki sposób, by na powierzchni nie pojawiły się pęcherzyki powietrza, a okładzina nie była pozaginana. Należy to robić precyzyjnie kawałek po kawałku. Jeśli korpusy mebli nie są zniszczone, to nie trzeba ich odnawiać. W przypadku powierzchni drewnianych można je umyć, uzupełnić ubytki i zabezpieczyć farbą do drewna.

Pęknięta rura zlewozmywaka to nie problem – nie musisz zaraz dzwonić po hydraulika

Nie trzeba wzywać hydraulika w przypadku pękniętej rury. Oczywiście daną część można wymienić na nową, ale przy niewielkiej nieszczelności można ją jeszcze naprawić przy użyciu uszczelniacza, czyli kleju do rur PVC. Na samym początku trzeba pamiętać o odcięciu dopływu wody, aby nie musieć podstawiać misek i ratować w ten sposób sytuacji. Miska na pewno się przyda bo w przypadku demontażu trzeba będzie oczyścić przyłącze z zanieczyszczeń, a przy okazji wypłynie woda, która pozostała w rurach zanim zakręciliśmy dopływ. Do załatania dziury można zastosować także tzw. bandaż klejowy. Tutaj używa się tkaniny z włókna szklanego, a także żywicy epoksydowej. Po nałożeniu żywicy na tkaninę, a następnie pękniecie, stosuje się zaciski i czeka aż materiały się zwiążą.

Jest wiele napraw, które można wykonać samodzielnie. Wystarczą odpowiednie narzędzia i chęć do pracy. Jednak w przypadku tych trudniejszych, np. instalacji elektrycznej, o ile nie jest to po prostu przepalenie bezpieczników, lepiej wezwać fachowca.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij