Zrównoważony rozwój – przyszłość budownictwa

Temat zrównoważonego rozwoju jest obecnie powszechnie poruszany i cieszy się dużą popularnością. Kluczową rolę odgrywa branża nieruchomości, która w ogromnym stopniu oddziałuje na społeczeństwo i środowisko. Nie tylko proces budowy, do którego zaliczamy pozyskiwanie surowców czy produkcję materiałów, ale w głównej mierze funkcjonowanie obiektu na przestrzeni lat, generuje znaczny ślad węglowy. Czego konsekwencją jest pogłębienie skutków zmian klimatu

Działania Unii Europejskiej

Unia Europejska wdraża kolejne dyrektywy związane z Europejskim Zielonym Ładem i wywiera presję na wykorzystywanie zrównoważonych rozwiązań przez organizacje. Inwestorzy w branży nieruchomości śledzą prace legislacyjne, które oddziałują bezpośrednio na sytuację rynkową. Również zarządcy nieruchomości by pozyskać najemców powołują się coraz częściej na zielone rozwiązania zastosowane w obiekcie.

Co to jest ESG?

Skrót ESG należy rozwinąć jako aspekty środowiskowe (ang. environmental), społeczne (ang. social) oraz ładu korporacyjnego (ang. governance).

Aspekty środowiskowe sprawdzają czy dana firma działa zgodnie z wyzwaniami jakie niesie za sobą środowisko naturalne. Dzięki kryteriom społecznym możliwe jest określenie w jaki sposób organizacja obchodzi się z pracownikami. Ład korporacyjny określa przejrzystość w zarządzaniu organizacją.

Dlaczego ESG jest istotne?

Warto podkreślić, że aspekty ESG coraz częściej są decydującym aspektem podejmowania decyzji inwestorskich. Koncepcja ESG jest podstawą odpowiedzialnego inwestowania, a jej założenia zostały sformalizowane w postaci regulacji prawnych, które rzutują na sytuację wszystkich graczy nieruchomości.

ESG, zakłada, że organizacje kreując wartość dodatnią dla swojego otoczenia (klientów, pracowników, środowiska naturalnego) zyskują wysokie zwroty z poniesionych inwestycji. Analizy przeprowadzane w procesie realizacji strategii ESG oprócz koncentracji na aktualnej sytuacji przedsiębiorstwa, mają na uwadze przyszłość firmy i wyzwania, które potencjalne mogą jej zagrozić.

SPRAWDŹ:  Jak urządzić kawalerkę w myśl filozofii Hygge?

Strategia ESG

Celem opracowania strategii ESG jest wyznaczenie pierwszych działań jakie należy podjąć by spełnić określone wymagania. Jest to rozwiązanie dla inwestorów, którzy próbują odnaleźć się w gąszczu polityk ESG i zaleceń z zakresu zrównoważonego rozwoju.

Strategia pomaga uporządkować zakres ESG, nadać ramy prawne, czasowe i określić stopień ich pilności. Podstawą strategii jest określenie istotnych obszarów ESG w firmie, które warto poprawić, aby zapewnić zrównoważony rozwój i wyznaczyć długoterminowe cele.

Strategie firm

Firma wspomaga Klientów w opracowaniu strategii raportowania. Zespół ESG w JW+A https://jw-a.pl/esg-raporty-zrownowazonego-rozwoju/ precyzuje obszary działań, tworzy procesy i wyznacza poszczególne kroki działania dla wszystkich zaangażowanych stron (Właściciela, Zarządcy budynku, Asset Managera, Najemców).

Raportowanie ESG może przybrać różne formy, dlatego zespół JW+A dopasowuje strategię do konkretnego Klienta i jego aktualnych potrzeb.

Łukasz Domański

Łukasz Domański

Inżynier ds. bezpieczeństwa IT z doświadczeniem w ochronie danych. Dzieli się wiedzą na temat cyberbezpieczeństwa i ochrony informacji w firmach. W wolnym czasie pasjonat gry na gitarze i sportów wodnych.

Artykuły: 32

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *