Jak urządzić kawalerkę w myśl filozofii Hygge?
W obecnych czasach zakup mieszkania to nie lada luksus, na który może pozwolić sobie niewiele osób. Jednocześnie coraz więcej z nich wybiera nieduże mieszkania, a nawet kawalerki, które rzecz jasna mogą być również praktyczne i stylowe. Dziś doradzimy Wam, jak urządzić mieszkanie w myśl filozofii Hygge.
Mieszkanie typu kawalerka w myśl filozofii Hygge
Hygge jest duńską filozofią życia, a dokładnie szczęścia. Zakłada ona, by czerpać radość z drobnych rzeczy. Kawa smakuje lepiej, gdy pije się ją z ładnego kubka, a przebywanie i wypoczynek cieszy bardziej, gdy wypoczywa się w stylowo urządzonym wnętrza. Jednocześnie Hygge zakłada, że warto cenić minimalizm, a także funkcjonalność. W tej filozofii szczęścia nie ma miejsca na nadmiar czy też przesadę. Czy warto wprowadzić Hygge? Jasne, że tak. Tym bardziej, że to właśnie Duńczycy uznawani są za jeden z najbardziej szczęśliwych narodów na świecie. A to oznacza, że tym bardziej trzeba. Pomyślcie tylko, że nawet mała kawalerka może być kwintesencją Hygge. Będzie stylowa, praktyczna, a przy tym subtelna i elegancka. Jak to zrobić? To proste. Na pewno należy kierować się jakością materiałów, które się wybiera, ale trzeba też stawiać na jasne kolory, szarości oraz beże. Nie można też zapominać, że to dodatki tworzą klimat. A to oznacza, że i ich nie może zabraknąć w Waszym wnętrzu.
Styl napisany jakością, czyli kwintesencja Hygge
Urządzają mieszkanie w myśl tej filozofii szczęścia trzeba pamiętać, aby całość aranżacji była w pełni spójna i jednoczesne monochromatyczna. Nie ma w niej miejsca na plastik, ale też przesadę czy nadmiar. Na pewno urządzanie należy zacząć od wyboru materiału na podłogę i tutaj bez zbędnego przedłużania warto wiedzieć, że doskonale sprawdzą się panele winylowe, które mogą imitować naturalne drewno i właśnie na nie trzeba postawić. Można wybrać takie w jasnym odcieniu czy też bielone. Łatwo utrzymać je w czystości, są też odporne na uszkodzenia mechaniczne, a do tego wszystkiego jeszcze są kwintesencją elegancji. Wilgoć im nie straszna. Stąd sprawdzą się nawet w kuchni czy łazience. Oczywiście można postawić na naturalne drewno, ale niestety wymaga ono regularnej konserwacji, ale też cyklinowania. Łatwo można je też uszkodzić, a przez kontakt z wodą drewno zaczyna butwieć. Zatem to nie jest słuszny wybór. Skoro materiał na podłogą wybrany, to czas odpowiednio przygotować ściany. W tym przypadku najlepiej postawić na jasny odcień szarości i właśnie na taki kolor warto pomalować ściany. Na jednej czy dwóch można dodatkowo umieścić drewniane lamele, które dodają jeszcze więcej elegancji, ale też nie zaburzą kubatury. Czas też wybrać zasłony. Najlepiej prezentować się będą długi i gęste o mocnym i grubym splocie, które dodatkowo zapewnią prywatność.
Dekoracja – kwintesencja Hygge
Czas wybrać dekoracje, wszak to one tworzą klimat wnętrza i dodają mu elegancji, ale też są kropką nad „i”. Urządzając mieszkanie w myśl filozofii Hygge, także o dodatkach nie można zapomnieć. Totalnym must have są ramki na zdjęcia. Warto zawiesić je na jednej ze ścian. Do ramek nie musicie wcale wkładać zdjęć, lecz możecie umieścić w nich plakaty, najlepiej geometryczne. Możecie też wybrać dużą ramkę na zdjęcia typu multi. Najlepiej postawić na model wykonany z naturalnego drewna, które za sprawą słoi i sęków ma unikalny rysunek. Polecamy ramkę w kolorze białym czy odcieniach naturalnego drewna. Takie dekoracje nie przytłoczą wnętrza i nie zaburzą jego kubatury. Oczywiście możecie też zastosować mały trik, dzięki któremu optycznie powiększycie przestrzeń. Wystarczy tylko, że lustro z dekoracyjną ramą umieścicie naprzeciwko okna i już pomieszczenie będzie jeszcze bardziej przestronne.
A co z meblami?
W małych mieszkaniach jedynym słusznym wyborem są meble w wysokiej zabudowie na wymiar. Dzięki takiemu rozwiązaniu można wykorzystać każdy centymetr przestrzeni użytkowej. Zamiast stolika w kuchni czy wyspy kuchennej, lepiej sprawdzi się składany blat. W przedpokoju warto umieścić szafę w zabudowie, a w salonie, który jest też sypialną – meble wolnostojące posadowione na nóżkach i narożnik z funkcją spania.