rejestracja firmy za granicą

Rejestracja firmy poza granicą Polski – czy to się opłaca?

Nie ma się co oszukiwać, że prowadzenie firmy w Polsce jest łatwe, szybkie i przyjemne, bo tak nie jest. Jedyne co można powiedzieć to, że jest drogie. Rzeczywiście podatki, opłaty i koszty prowadzenia są wysokie, a do tego wszystkiego jeszcze przepisy zmieniają się jak w kalejdoskopie. Dziś obowiązuje jeden przepis, ale nie jest powiedziane, że za tydzień również będzie. Pomyślcie tylko jak wiele razy był już zmieniany „Nowy Ład”. Zatem wiele osób zastanawia się czy przypadkiem lepszym wyborem nie będzie rejestracja firmy poza granicą Polski. Jaka jest odpowiedź na to pytanie?

Rezydencja podatkowa – co warto wiedzieć?

Aby dowiedzieć się więcej na temat rezydencji podatkowej, trzeba dowiedzieć się więcej na temat treści ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Otóż względnie jasno określa ona, w jakich sytuacjach osoba podlega tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na gruncie polskiego prawa. I tak w art. 3 ust. 1 i ust. 1a ustawy PIT możemy przeczytać, że: „osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).” Ok, brzmi to dosyć klarownie, ale co oznacza „osoba zamieszkująca terytorium RZP”? Tutaj trzeba wiedzieć, że za taką osobę uważa się osobę fizyczną, która posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych bądź też przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym. Jeżeli więc spełnia się choć jedną przesłankę to oznacza, że trzeba rozliczać się w Polsce. Ten przepis dotyczy również jednoosobowej działalności gospodarczej. Jeżeli więc zarejestrujecie firmę poza Polską, ale nadal mieszkacie w tym kraju, to podatki musicie opłacać w Polsce.

Jak założyć firmę poza granicami Polski?

W sumie jest to bardzo łatwe, tym bardziej, że w wielu krajach można formalności załatwić przez Internet. Ale musicie rzecz jasna sprawdzić przepisy, jakie obowiązują w danym kraju. Musicie tutaj sprawdzić, że wymagane jest uzyskanie pozwoleń lub kwalifikacji zawodowych. Otóż w każdym kraju ta sytuacja może nieco inaczej wyglądać. Trzeba też zapoznać się z lokalnym prawem, przepisami podatkowymi, ale też zasadami. Trzeba jeszcze zdecydować się na charakter działalności, czyli jej formy prawne. Oczywiście podjęcie decyzji, choćby co do formy prawnej może nastręczać wielu problemów. Dlatego najlepiej udać się po poradę do specjalisty. My możemy Wam polecić usługi księgowe w Mysłowicach. Pamiętajcie, aby decyzji nie podejmować pochopnie, lecz ją dokładnie przeanalizować.

księgowość

Czas poznać zalety prowadzenie firmy poza granicą Polskiej

W wielu krajach obowiązują niższe podatki. I koszty prowadzenia są rzeczywiście niższe. Właśnie z tego powodu wiele osób rozważa założenie firmy właśnie poza granicami kraju. Ale z drugiej strony trzeba też zdawać sobie sprawę, że są wady takiego rozwiązania. Trudności może sprawiać choćby język. Może nie chodzi tutaj o samą komunikację, ale
raczej o formuły prawne używane w umowach i dokumentach. Nawet jeśli znamy język, kraju, w którym zakładamy działalność, to raczej niekoniecznie znamy już język specjalistyczny. Czasochłonne może być też przeanalizowanie przepisów prawa. A jednak tego etapu w żadnym przypadku nie można pominąć. W końcu wszędzie mogą znaleźć się kruczki prawne. Musicie także pamiętać, by przestrzegać terminów wpłat zaliczek na podatki czy rzecz jasna też składania zeznań oraz rozliczeń. Musicie liczyć się z tym, że terminy w innych krajach są zdecydowanie inne niż w Polsce, a niedotrzymanie ich wiąże się tez z wysokimi karami finansowymi.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Możemy więc pokusić się o stwierdzenie, że prowadzenie działalności poza granicą jest korzystne tylko dla tych osób, które mieszkają w danym kraju. W końcu każdy podmiot gospodarczy rozliczany jest w państwie, w którym posiada tzw. rezydenturę podatkową. Oznacza to,że rejestracja firmy w innym kraju tylko po to, by zmniejszyć koszty podatkowe, podczas gdy wykonujecie operacje gospodarcze w Polsce jest zwyczajnie nielegalna. W takim przypadku przedsiębiorca może zostać oskarżony przez polskie organy skarbowe o zbyt agresywną optymalizację. Na straży przestrzegania tego stoi Ministerstwo Finansów, które wydało już liczne ostrzeżenia w tej sprawie niekorzystne dla przedsiębiorców.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij