Salon “tysiąca i jednej nocy”- kilka pomysłów na ciekawą aranżację

Orientalne aranżacje są eleganckie, a zarazem nietuzinkowe. My dziś proponujemy salon „tysiąca i jednej nocy”. Nie zabraknie w nim charakterystycznych dodatków inspirowanych kulturą wschodu, a także wyrazistych barw. Poznajcie więc pomysły na taką ciekawą aranżację.

Po pierwsze: tapety z ornamentem na ścianie lub wyraziste kolory farb

Na pewno wnętrze salonu inspirowanego orientem nie może być białe i minimalistyczne. Kolorowe ściany to absolutne must have. Można tu postawić na efektowne tapety z ornamentem, np. popularną arabeską. Może to być np. brązowa tapeta swoją barwą nawiązująca do wschodnich przypraw takich jak cynamon czy kardamon. Na niej będzie widniał wzór arabeski w złotym odcieniu. Można postawić też na soczystą zieleń, wyrazisty błękit czy róż na ścianach, a nawet pokusić się o połączenie takiej kolorystyki w sypialni, wszak styl „tysiąca i jednej nocy” zobowiązuje. Na ścianach mimo że są tak barwne pojawią się jeszcze dodatki, ale o nich powiemy nieco później.

Po drugie: kamienne podłogi o surowym charakterze lub udane imitacje

Bardzo często orientalne domy budowane są z użyciem piaskowca. W ogóle kamień, również marmur pełni ogromną rolę w aranżacji wnętrz. Dlatego podłogi w salonie inspirowanym Bliskim Wschodem będą właśnie wykończone w marmurze. Można wybrać ten w odcieniu białym z szarymi elementami, albo zdecydować się na odcień różowy czy zielony. Szukając oryginalnego wykończenia warto postawić także na mozaiki. Jednak ze względu na większą kruchość materiału mogą stanowić geometryczny element dekoracyjny na podłodze, choć można w ten sposób wykończyć jedną ze ścian w salonie. Jeśli nie chcesz stawiać na naturalne kamienie, które do tanich, ale też łatwych w montażu nie należą, możesz też wybrać udane imitacje. Zarówno gres, jak i płytki winylowe mogą imitować powierzchnię kamienia.

Po trzecie: narożnik i otomana – solidne i zdobione dekoracyjnymi poduszkami

Czas przejść do elementów wyposażenia. Na pewno nie może zabraknąć pikowanego narożnika z eleganckimi zdobionymi nóżkami. Obok niego przyda się również osobna otomana, czyli coś w rodzaju leżanki lub kanapy, na której zwykli odpoczywać uprzywilejowani mieszkańcy Turcji w XVI wieku i późniejszych stuleciach. Ten mebel, który wyrróżniony jest walcowatymi poduszkami z obydwu stron zaczął mieć swoich zwolenników także w arystokratycznej Europie w XVIII w. i jest chętnie wybierany do stylizowanych salonów do dziś. Dlatego my proponujemy właśnie takie meble do eleganckiego orientalnego salonu. Tę aranżację można uzupełnić o dekoracyjne poduszki umieszczone na narożniku, koniecznie w wyrazistych, głębokich barwach, odcieniach szmaragdu, rubinu czy złota. Na pewno sprawdzi się też niewielki stolik ze zdobionymi nóżkami i szklanym blatem.

Po czwarte: stylowe dodatki – nie tylko lampa Alladyna, ale także dywany i ramki

Wyposażenie jest ważne, można pokusić się też o półki wypełnione książkami w zdobionych okładkach. Zawód introligatora jest już nieco zapomniany jednak można jeszcze oddać książkę do ponownego oprawienia, by przetrwała jeszcze kilkadziesiąt lat. Na wiszących półkach czy regałach utrzymanych w ciemnym odcieniu brązu, wykonanych z drewna egzotycznego można postawić również stylowe dodatki. Lampa naftowa a także kacidełka czy też szkatułki zdobione ornamentami świetnie się sprawdzą. Można postawić również na „lampę Alladyna” czyli miedzianą dekorację z wydłużonym dziubkiem. Na ścianach nie może zabraknąć multiramy. Czarna świetnie będzie się prezentować na tle kolorowego wystroju i jednocześnie przyciągać uwagę. Warto w dodatkach postawić na dywany, oczywiście te perskie, bogato zdobione i ręcznie tkane.

Salon w stylu „tysiąca i jednej nocy” może być naprawdę efektowny. Warto umieścić w nim czarne multiramki ze zdjęciami, ale i dekoracjami, jak choćby arabeskowymi grafikami. Bez wątpienia taki salon będzie się odróżniał od innych i każdy będzie się zachwycał oryginalnymi rozwiązaniami. Jest wiele innych elementów, które w takim wnętrzu można wykorzystać. Można wręcz rzec, że ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia.

Łukasz Domański

Łukasz Domański

Inżynier ds. bezpieczeństwa IT z doświadczeniem w ochronie danych. Dzieli się wiedzą na temat cyberbezpieczeństwa i ochrony informacji w firmach. W wolnym czasie pasjonat gry na gitarze i sportów wodnych.

Artykuły: 32

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *