Zrównoważony rozwój – przyszłość budownictwa

Temat zrównoważonego rozwoju jest obecnie powszechnie poruszany i cieszy się dużą popularnością. Kluczową rolę odgrywa branża nieruchomości, która w ogromnym stopniu oddziałuje na społeczeństwo i środowisko. Nie tylko proces budowy, do którego zaliczamy pozyskiwanie surowców czy produkcję materiałów, ale w głównej mierze funkcjonowanie obiektu na przestrzeni lat, generuje znaczny ślad węglowy. Czego konsekwencją jest pogłębienie skutków zmian klimatu

Działania Unii Europejskiej

Unia Europejska wdraża kolejne dyrektywy związane z Europejskim Zielonym Ładem i wywiera presję na wykorzystywanie zrównoważonych rozwiązań przez organizacje. Inwestorzy w branży nieruchomości śledzą prace legislacyjne, które oddziałują bezpośrednio na sytuację rynkową. Również zarządcy nieruchomości by pozyskać najemców powołują się coraz częściej na zielone rozwiązania zastosowane w obiekcie.

Co to jest ESG?

Skrót ESG należy rozwinąć jako aspekty środowiskowe (ang. environmental), społeczne (ang. social) oraz ładu korporacyjnego (ang. governance).

Aspekty środowiskowe sprawdzają czy dana firma działa zgodnie z wyzwaniami jakie niesie za sobą środowisko naturalne. Dzięki kryteriom społecznym możliwe jest określenie w jaki sposób organizacja obchodzi się z pracownikami. Ład korporacyjny określa przejrzystość w zarządzaniu organizacją.

Dlaczego ESG jest istotne?

Warto podkreślić, że aspekty ESG coraz częściej są decydującym aspektem podejmowania decyzji inwestorskich. Koncepcja ESG jest podstawą odpowiedzialnego inwestowania, a jej założenia zostały sformalizowane w postaci regulacji prawnych, które rzutują na sytuację wszystkich graczy nieruchomości.

ESG, zakłada, że organizacje kreując wartość dodatnią dla swojego otoczenia (klientów, pracowników, środowiska naturalnego) zyskują wysokie zwroty z poniesionych inwestycji. Analizy przeprowadzane w procesie realizacji strategii ESG oprócz koncentracji na aktualnej sytuacji przedsiębiorstwa, mają na uwadze przyszłość firmy i wyzwania, które potencjalne mogą jej zagrozić.

Strategia ESG

Celem opracowania strategii ESG jest wyznaczenie pierwszych działań jakie należy podjąć by spełnić określone wymagania. Jest to rozwiązanie dla inwestorów, którzy próbują odnaleźć się w gąszczu polityk ESG i zaleceń z zakresu zrównoważonego rozwoju.

Strategia pomaga uporządkować zakres ESG, nadać ramy prawne, czasowe i określić stopień ich pilności. Podstawą strategii jest określenie istotnych obszarów ESG w firmie, które warto poprawić, aby zapewnić zrównoważony rozwój i wyznaczyć długoterminowe cele.

Strategie firm

Firma wspomaga Klientów w opracowaniu strategii raportowania. Zespół ESG w JW+A https://jw-a.pl/esg-raporty-zrownowazonego-rozwoju/ precyzuje obszary działań, tworzy procesy i wyznacza poszczególne kroki działania dla wszystkich zaangażowanych stron (Właściciela, Zarządcy budynku, Asset Managera, Najemców).

Raportowanie ESG może przybrać różne formy, dlatego zespół JW+A dopasowuje strategię do konkretnego Klienta i jego aktualnych potrzeb.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij