Modliszka w Polsce - jak wygląda i czy jest niebezpieczna Czy samica zjada samca

Modliszka w Polsce – jak wygląda i czy jest niebezpieczna? Czy samica zjada samca?

Wraz ze zmianami klimatycznymi i wzrostem temperatury na Ziemi, każdego roku obserwuje się rozwój populacji owadów na nieobjętych przez nich dotąd terenach. Jednym z insektów, który można spotkać na terenie Polski jest modliszka. Modliszka jest owadem pierwotnie występującym jedynie w strefie tropikalnej i subtropikalnej, a swoją nazwę zawdzięcza wyjątkowej pozycji, która imituje osobę modlącą się. Obecnie, na terenie kraju widoczny jest znaczny rozwój tego gatunku owadów, stąd też wiele osób zadaje sobie pytanie, jak właściwie wygląda modliszka? Czy jej spotkanie wiąże się z niebezpieczeństwem?

Gatunki modliszki – jak wygląda owad?

Głównym gatunkiem insektu, który można spotkać na terenie całej Polski jest modliszka zwyczajna. To owad, który wyróżnia się zielonym lub brązowym ubarwieniem. Taki kolor ma pomóc modliszce w kamuflażu przed innymi drapieżnikami, upodobniając ją do liści lub gałęzi, a także ułatwić polowanie na inne owady. Modliszka zwyczajna wyposażona jest w dwie pary skrzydeł: pierwsze z nich ściśle przylegają do ciała i są dość sztywne, natomiast drugie wyróżniają się błoniastą, miękką strukturą. Druga para skrzydeł pozwala samcom przemieszczać się w powietrzu, z kolei samica modliszki jest na to zbyt ciężka.

Gatunki modliszki - jak wygląda owad

Gatunki modliszki – jak wygląda owad

Modliszkę można również rozpoznać po charakterystycznej, trójkątnej budowie głowy, która jest ruchoma, a także parze dużych, dość szeroko rozstawionych oczu. Tułów tego owada jest mocno wydłużony, a po jego bokach wyrastają odnóża, które na całej długości posiadają kolce. Taka budowa odnóży bardzo ułatwia jej polowanie, skutecznie blokując i unieruchamiając ofiarę.

Gatunkami modliszki, które można spotkać na terenie Polski są:

  • modliszka storczykowata – poluje na muchy domowe i owocowe, a także motyle oraz świerszcze. Wyróżnia się białym, różowym lub różowobiałym ubarwieniem, a jej piękno porównywane jest do kwiatostanu storczyka,
  • modliszka gwinejska – po osiągnięciu dojrzałości, samica osiąga długość 7 cm. Owad gwinejski charakteryzuje się zielonym lub brązowym ubarwieniem, a jej ofiarami są owady biegające oraz latające,
  • modliszka diabelska – owad przybiera różne ubarwienie i jest największym gatunkiem modliszki. Najczęściej żywi się owadami mniejszymi od siebie, czyli osiągającymi długość nie większą niż 10 cm.

Czy modliszka jest niebezpieczna dla człowieka?

Modliszkę zwyczajną można coraz częściej spotkać w różnych miejscach: w domu, na chodniku, w samochodzie czy parku. Wynika to z toczącej się zmiany klimatycznej i znacznego ocieplenia klimatu, która doprowadziła do zmiany warunków środowiskowych na korzystne dla osiedlenia się tego gatunku owadów. Modliszka jest drapieżnikiem, co oznacza, że jej głównym źródłem pożywienia są inne owady, niewielkie płazy lub samce modliszki.

Czy modliszka jest niebezpieczna dla człowieka

Czy modliszka jest niebezpieczna dla człowieka

Niemniej jednak, to owad całkowicie niegroźny dla człowieka. Jedynie podczas stworzenia sytuacji, którą modliszka uzna za zagrożenie, może instynktownie ugryźć człowieka, co może wywołać ból. Niemniej jednak, podczas kontaktu ze skórą nie przenosi groźnych dla zdrowia patogenów, czyli wirusów i bakterii.

Czy samica modliszki zjada samca?

Znanym powszechnie faktem na temat modliszek jest zjadanie przez nich samca, najczęściej tuż po kopulacji. Jego konsumpcja rozpoczyna się od zjedzenia głowy, dzięki czemu możliwe jest dalsze zapłodnienie. Samice dokonują tego aktu kanibalizmu najczęściej kiedy nie są w pełni najedzone, a w pobliżu nie znajdują się inne ofiary.

Sytuacja zjadania samca nie jest jednak regułą. To czynność, która widoczna jest jedynie w 30% przypadków, a głównym powodem takiego działania jest chęć zgromadzenia energii przez modliszkę, co pozwoli jej na efektywne złożenie jaj.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij