Jak urządzić ogród przy lesie, gdy często masz nieproszonych gości

Dom położony przy lesie ma swoje zalety i wady, bo przecież można obcować z naturą, ale jednak czasem owa fauna i flora utrudnia nam życie. O ile z chwastami możemy sobie poradzić, o tyle sposoby na radzenie sobie z nieproszonymi gośćmi w postaci nornic, czy kretów są już ograniczone. Jednak nie oznacza to, że ich nie ma, bo niektóre mogą być naprawdę skuteczne. Warto zatem poznać pomysły na urządzenie ogrodu przy lesie, gdy często masz nieproszonych gości.

Pozbądź się chwastów i załóż siatkę na krety, a następnie wysiej nową trawę

Urządzając ogród przy lesie musisz nauczyć się żyć z przyrodą w symbiozie. Odstraszanie dźwiękowe na niewiele się zdaje, choć oczywiście możesz spróbować odstraszaczy wbijanych w ziemię i emitujących ultradźwięki słyszalne dla zwierząt, ale niesłyszalne dla ludzi. Znacznie lepiej gryzonie odstraszy siatka na krety. Musisz jednak wybrać taką, która jest układana równolegle w stosunku do powierzchni trawnika, około 15 centymetrów pod nim. Pionowe siatki na krety są mniej skuteczne. Warto wiedzieć, że są to materiały wykonane z mocnego polipropylenu i maja niewielkie oczka, zatem gryzoń się przez nie nie przeciśnie, ani nie przegryzie siatki. Trzeba jednak zaznaczyć, że korzenie roślin mają w tym przypadku swobodę ukorzenienia. Na rabatach siatkę na krety umieszcza się niżej, nawet 30 cm pod powierzchnią trawnika. Po rozłożeniu siatki należy nasypać warstwę świeżej ziemi ogrodowej. Wtedy można wysiać trawę, po czym należy teren obficie podlać.

Sadź rośliny cebulowe w koszyczkach, aby ochronić je przed nornicami

Aby chronić się przed wizytami nieproszonych gości poza siatką na krety, która jest całkowicie nieinwazyjna, bo gryzoń po prostu cofa się na teren, gdzie może przebić się nad ziemię ze swoim kopcem, można również zastosować koszyczki do sadzenia. One także skutecznie chronią przed szkodnikami, a dokładnie nornicami, dla których cebule i bulwy, chociażby jaskrów, są prawdziwym przysmakiem. Dlatego nie tylko tulipany, ale wszelkie rośliny cebulowe sadzone w ogrodzie warto umieszczać w koszyczkach. Warto podkreślić, że taki sposób sadzenia jest niezwykle wygodny, także w sytuacji, gdy cebule czy bulwy trzeba wykopać po przekwitnięciu kwiatów i liści i przenieść w suche miejsce, przechowywać w skrzynkach, suchym torfie lub trocinach. Kwiaty Jaskry nadają się do sadzenia w kwietniu i w maju, a także na przełomie września i października. Dzięki temu mogą się dobrze ukorzenić. W tych samych terminach sadzi się inne rośliny cebulowe.

Komponuj rabaty, w taki sposób, by na ich brzegach posadzone były rośliny będące „strażnikami”

Wiele roślin narażonych jest na szkodniki, zarówno mszyce, jak i nicienie bytujące na korzeniach. Ponadto są także podgryzane przez gryzonie. Oprócz koszyczków, które nie będą nadawały się do każdych roślin można postawić na naturalną „straż”. Na brzegach rabat warto zatem posadzić aksamitki, które swoją wonią odstraszają szkodniki. Jeśli chcesz uniknąć inwazji komarów, które, gdy mieszkasz przy lesie, obecne są w dużej ilości, możesz postawić także na roślinę zwaną komarzycą, która wydziela zapach kamfory odstraszający te uciążliwe i gryzące owady. Jeśli chcesz odstraszyć komary, możesz postawić również na pięknie kwitnącą kocimiętkę, która ma także działanie uspokajające. Jednak gdy masz koty to jej sadzenie nie będzie najlepszym pomysłem, bowiem owszem bywa dla nich korzystna, ale nie w nadmiarze, bo działa na nie niemal jak narkotyk.

Na drzewkach w ogrodzie umieść karmniki dla ptaków

Jeśli ptaki często odwiedzają Twój ogród, to na zimę możesz zainwestować w karmniki i wypełniać je ziarnami. W ciągu roku nie jest to dobry pomysł, wszak ptaki mają pożywienia pod dostatkiem, a takie działanie jest dla nich nawet szkodliwe, bo tracą swoje naturalne instynkty, które przecież potrzebne im są do przetrwania. Zatem dokarmianie owszem, ale tylko wtedy, gdy nie ma innego pożywienia. Jeśli uciążliwe są dla ciebie „pielgrzymki” ptaków do Twojego ogrodu, to nie pozostaje Ci nic innego jak sprawić sobie kota, który będzie je odstraszał.

Na koniec radzimy sadzenie roślin, które będą pokarmem dla pszczół. Zatem wszystkie te, które wydzielają silną woń i są źródłem pyłku i nektaru dla pszczół doskonale się sprawdzą.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij