Jak przygotować ogród podzielony na strefy, gdzie dominują iglaki?
Bardzo często do ogrodu wybiera się głównie iglaki, a to dlatego, że mają opinie roślin mało wymagających, które poradzą sobie same, nawet bez nawożenia czy podlewania. Sporo w tym racji, ale są gatunki bardziej i mniej odporne na warunki zewnętrzne. Warto zatem zastanowić się, jak przygotować ogród podzielony na strefy, gdzie dominują iglaki.
Wybierz gatunki iglaków na solitery i nasadzenia szpalerowe czy żywopłot
W ogrodzie, gdzie dominują iglaki możesz zdecydować się na różnorodne sadzenie. Okazy, które dorastają do dużej wysokości, czy też znacząco się rozrastają przez przycinanie stożka wzrostu można sadzić jako solitery, czyli samotne drzewa. Może to dotyczyć różnych gatunków sosen, czy świerków. Inne, np. cisy czy tuje doskonale sprawdzą się do nasadzeń szpalerowych przy ścieżkach, a także tworzenia żywopłotu. W przypadku tego ostatniego musisz pamiętać nie tylko o odpowiednich odległościach przy sadzeniu, ale również stosowaniu wzmocnień niewielkich drzewek, zwłaszcza jeśli od strony sadzenia żywopłotu często wieje silny wiatr. Z kolei gdy masz zwierzęta, zwłaszcza psy, posadź tuje w pewnej odległości od ogrodzenia. Dzięki temu zwierzęta będą mogły realizować swoją potrzebę stróżowania. Jeśli koniecznie chcesz je posadzić tuż przy ogrodzeniu, to musisz pamiętać o zabezpieczeniu ich siatką, w przeciwnym razie zwierzęta będą się koło nich przeciskać, a to spowoduje się ich gięcie czy nawet marnienie. Musisz wiedzieć, że iglaki mogą żółknąć przez mocz zwierząt. Dlatego warto budować wokół nich niewielkie płotki czy inne zabezpieczenia, które jednocześnie nie ograniczą swobody poruszana się po ogrodzie Twoim pupilom.
Jakie rośliny warto sadzić z iglakami?
Jeśli sadzisz tuje to już w odległości pół metra od nich możesz posadzić pięciornik krzewiasty. Jeśli Twoja gleba jest uboga w składniki odżywcze i piaszczysta, to koniecznie wymieszaj ją z warstwą torfu ogrodowego. Ta roślina dobrze radzi sobie nawet w suchych warunkach, ale przede wszystkim stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione. Występuje w pięknych kolorach, min. żółtym, czy różowym. Dobrym wyborem do ogrodu, w którym dominują iglaki może też być dziewanna, która latem pokrywa się pięknymi żółtymi kwiatami dobrze prezentującymi się na tle zieleni. Sprawdzą się także astry, jeżówki bądź irysy. Jeśli nasadzenia iglaków tworzą duży cień i są zwarte, to wybierz do swojego ogrodu floksy, liliowiec ogrodowy czy parzydło leśne. W półcieniu dobrze będą się czuły azalie ogrodowe i różaneczniki. Zatem musisz dobrze podzielić ogród na strefy i znaleźć odpowiednie miejsca na poszczególne gatunki.
Pomiędzy iglakami stwórz strefę relaksu, a nawet w upalne dni odczujesz ulgę
tuż pod iglakami możesz stworzyć strefę relaksu, wszak dają one mnóstwo cienia. Altankę możesz postawić blisko krzewiącego się solitera. W ten sposób nawet w upalny dzień nie odczujesz tak bardzo spiekoty i duchoty, co za tym idzie będziesz mógł spędzać czas na świeżym powietrzu. Iglaki posadzone w zwartym szpalerze gwarantują zacienienie i przyjemne ochłodzenie. Możesz również postawić na stworzenie nasadzeń z dwóch stron tworząc swoiste zielone pergole. W ten sposób ochłody będzie jeszcze więcej.
Wybierz krzewy owocujące lub krzewy iglaste
W ogrodzie, gdzie dominują iglaki dobrze będą się prezentowały również krzewy owocujące lub iglaste. Jak już wspomnieliśmy możesz przycinać stożek wzrostu przez co iglak będzie miał bardziej krzewiasty pokrój, choć są gatunki, które mają już krzewiastą koronę. Na pewno należą do nich cisy, żywotniki, cyprysiki, a także jałowce. Jednak niektóre gatunki sosen, czy świerków też mogą się nadać. W swoim ogrodzie w sąsiedztwie iglaków możesz posadzić także borówki amerykańskie. Wymagają one kwaśnego podłoża, zatem warto glebę wzbogacić o torf kwaśny do ogrodu.
Posadź iglaki karłowate w donicach przy wejściu do domu
Oczywiście strefa z roślinnością może znaleźć się również tuż przy wejściu do domu. Wystarczy wykorzystać donice ogrodowe. Świetnie sprawdzą się betonowe, gdyż odporne są na działanie silnego wiatru. W donicach można także posadzić iglaki karłowate. Dobrze sprawdzą się cisy, świerki, ale również cyprysiki. Oczywiście do donic bardzo dobrze sprawdzą się popularne drzewka bonsai.
Ogród z iglakami może być naprawdę piękny i efektowny. Łatwo podzielisz go na strefy i stworzysz estetyczną przestrzeń, w której miło się odpoczywa.