Jak wykonać atrapę kominka w stylu ludwikowskim? Dizajn i oszczędność w jednym

Kominek jest mało praktyczny, szczególnie że brud jaki powstaje podczas spalania drewna jest naprawdę duży, dlatego coraz więcej osób rezygnuje z prawdziwego kominka, decydując się na atrapę, która świetnie się prezentuje. Może służyć jako imitacja kominka, wystarczy tylko umieścić w niej świece. Ale może służyć także jako komoda. Co ciekawe, atrapę możecie wykonać samodzielnie, wykorzystując do tego technikę DIY. Oto jak zrobić to krok po kroku w stylu ludwikowskim.

Projekt ma znaczenie

Oczywiście, nim przejdzie się do pracy, należy zaplanować poszczególne etapy. Dobrym wyborem będzie na pewno atrapa kominka z dekorami, które wpisują się w ludwikowski styl. Aby ją wykonać będziecie potrzebować 13 desek oraz 3 kantówki, a także wkręty. Oczywiście nie obejdzie się bez elektronarzędzi. Aby ułatwić sobie pracę, ale i ją przyspieszyć, koniecznie postawcie na wyrzynarkę akumulatorową, szlifierkę uniwersalną, a także wkrętarkę. Gdy już wszystko macie, możecie przejść do następnego etapu.

Czas na skręcanie i klejenie

Na samym początku musimy skręcić 3 deski o wymiarach 15x2x100 cm. Całość należy połączyć kantówkami. Dzięki temu wkręty nie będą widoczne. Tak samo robimy w następnym etapie. Dzięki temu powstaną dwie kolumny. Następnie składamy element, który będzie stanowił podstawę i do tego celu najlepiej użyć dwóch desek o wymiarach 15x2x50 cm. Taki łącznik możecie przykleić używając kleju anaerobowego (link). Pamiętajcie, że aby atrapa przylegała do ściany, możecie dodatkowo naciąć ją w dolnym elemencie. W ten sposób będzie bardzo dokładnie dosunięta do ściany. Teraz czas na wykonanie górnej półki i w tym przypadku należy złączyć ze sobą deski 15x2x10 cm. Dodatkowo warto zastosować kantówki, dzięki którym przymocujecie blat. Teraz należy odmierzyć rozstaw pomiędzy dwoma kolumnami, tak aby oszlifowana deska weszła w zagłębienie. Dla lepszego efektu możecie także zamontować podstawę, która powinna być takiej szerokości jak blat. Ten etap mamy już za sobą i atrapa jest gotowa. Czas przejść do innych prac.

Jak pomalować atrapę kominka w stylu ludwikowskim?

Czas na pomalowanie drewna. Ale wbrew pozorom nie wystarczy tylko użyć farby. Na samym początku należy wyrównać wszelkie niedoskonałości tak, aby powierzchnia była całkowicie gładka. Następnie warto nałożyć bejcę, która podniesie trwałość drewna, podkreśli sęki i stworzy szczelną powłokę. Dzięki temu odporność na uszkodzenia mechaniczne będzie jeszcze większa. Aby dostosować model do ludwikowskiego stylu wystarczy go pomalować na kolor biały, bielony czy też wykorzystać stalową farbę.

Sztukateria dekoracyjna dla uzyskania ludwikowskiego efektu

To już niemal wszystko pozostaje już tylko wykonanie dekoracji atrapy kominka. Doskonale sprawdzi się tutaj sztukateria dekoracyjną, którą możecie subtelnie okleić powierzchnie. Tutaj także sprawdzą się kleje anaerobowe. Możecie także wyciąć małe rozety, co doda atrapie kominka jeszcze więcej elegancji. Doskonale sprawdzą się także listwy przypominające boazerię angielską. Wystarczy je tylko przykleić i gotowe. W ten sposób można stworzyć efektowny gzyms górny. Jeżeli macie trochę czasu i chęci, to możecie wykonać dekorację kominka z drewna. W tym przypadku musicie wiedzieć, że jest to trudniejsze, ale efekt jaki uzyskacie jest naprawdę imponujący. Wystarczy tylko zakupić gotowe plastry drewna, następnie narysować na nich markerem określony kształt np. rozety. Teraz pozostaje już tylko użyć hebla, choć oczywiście musicie liczyć się z tym, że będzie to dosyć trudne. Jednocześnie możecie wykorzystać gotowe oheblowane kantówki, które wystarczy już tylko pomalować na wybrany kolor, np. ozdobić złotymi akcentami, możecie nawet okleić je okleiną i genialny efekt gwarantowany.

Wykonanie kominka nie jest takie trudne. Jednak, aby wszystko się udało, poza precyzją pracy i zaangażowaniem musicie pamiętać o właściwym projekcie. Oczywiście nie bez znaczenia jest materiał, jaki zakupicie. Na samym końcu przypominamy także o użyciu elektronarzędzi. Dzięki temu praca przebiegnie jeszcze szybciej. Na atrapie możecie umieścić świeczki, cotton balls, czy też świeczniki albo dekoracje w wazonie. Będzie to również świetne miejsce na wyeksponowanie ramek ze zdjęciami.

Łukasz Domański

Łukasz Domański

Inżynier ds. bezpieczeństwa IT z doświadczeniem w ochronie danych. Dzieli się wiedzą na temat cyberbezpieczeństwa i ochrony informacji w firmach. W wolnym czasie pasjonat gry na gitarze i sportów wodnych.

Artykuły: 32

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *