Jak wykonać zgrzewanie folii izolacyjnych na budowie? Dlaczego jest to tak ważne?
Jest wiele prac, które można uznać za profesjonalne. Niewątpliwie jedną z nich jest zgrzewanie folii. Czas dowiedzieć się więcej na ten temat i poznać krok po kroku jak przeprowadzić taką pracę i co będzie niezbędne. Dziś odpowiemy na pytanie: jak wykonać zgrzewanie folii izolacyjnych na budowie.
Budownictwo ziemne – o czym pamiętać podczas zgrzewania folii geoizolacyjnych?
W projektach budowlanych bardzo często stosuje się szeroko rozumiane geosyntetyki, a więc różne folie geoizolacyjne. W wielu projektach trzeba zastosować izolacje wielowarstwowe, w których poszczególne elementy pełnią określoną funkcję. Otóż mogą stanowić barierę hydroizolacyjną czy gazoszczelną dla gruntu. Takie rozwiązania stosuje się na szeroką skalę w infrastrukturze drogowej oraz budownictwie. Stosowanie folii jest niezbędne, gdyż może zabezpieczać grunt pod składowiska. I właśnie tutaj wykorzystuje się folię. Uszczelnienia folią stosuje się także do zabezpieczenia stawów hodowlanych czy basenów, czy do uszczelnienia obiektów przeznaczonych na magazyny. Folie stosuje się też do zabezpieczenia nasypów kanałów czy cieków wodnych, a także izolacji oczyszczalni ścieków czy ścian oporowych. Wszędzie tam, gdzie konstrukcje betonowe mogą mieć kontakt z wodą, należy je zastosować, podobnie jak w przypadku ław fundamentowych czy ścianek działowych. Aby wykonać te prace w pełni profesjonalnie, niezbędna jest zgrzewarka o dużej mocy.
Jaką zgrzewarkę do folii wybrać?
Do takich prac niezbędne jest stosowanie zgrzewarek do folii o wysokiej mocy. Można postawić na samobieżnie zgrzewarki ze szczękami zaciskowymi. Można też wybrać zgrzewarki z dmuchawą gorącego powietrza czy zgrzewarki klinowe. Np. zgrzewanie gorącym powietrzem jest niezwykle praktyczne, gdyż nie wymaga zmiany dyszy. Jednocześnie wydobywające się powietrze wydmuchuje drobiny piasku czy innych zanieczyszczeń. Zgrzewarka klinowa to także świetny wybór, gdyż zapewnia ona uplastycznienie wewnętrznych stron membran, a następnie dociśnięcie do siebie powierzchni. Możemy w ten sposób uzyskać zgrzew jednośladowy bądź dwuśladowy. Do najbardziej specjalistycznych prac należy zastosować zgrzewarki klinowe, które mają wyższą prędkość. Jednocześnie mają niższe zapotrzebowanie na prąd, a przy tym można je wykorzystywać nawet w trudnych warunkach pogodowych.
Czy warto stosować zgrzewarkę ręczną?
Pojawia się jeszcze pytanie, czy warto używać zgrzewarkę ręczną. Zgrzewarki do folii ręczne najlepiej sprawdzają się do wykonania napraw czy też drobnych prac, a nawet obróbek przyłączy czy też przepustów. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, że w tym przypadku niezbędne jest stosowanie akcesoriów takich jak wałek dociskowy, ścinak do zgrzewów poprzecznych czy próbnik zgrzewów. Oczywiście nie bez znaczenia jest fakt, że używanie tego typu sprzętów wymaga precyzji, ale też wiedzy. Jeżeli będziecie spawać z wykorzystaniem wytłaczarki, to musicie wiedzieć, że niezbędne jest stosowanie drutu spawalniczego, który zostanie uplastyczniony, wytłoczony oraz uformowany w spoinę. W tym przypadku folia i drut spawalniczy powinny być wykonywane z tego samego tworzywa.
Jak przygotować podłoże?
Kolejnym ważnym elementem jest samo przygotowanie podłoża. Jeżeli chcecie uszczelnić warstwę hydroizolacyjną, musicie pamiętać, że w tym przypadku trzeba zgrzewać na zakładkę. Musicie jeszcze dopasować materiał do powierzchni tak, aby doszło do zniwelowania naprężeń folii. Zawsze montaż folii powinien być poprzedzony przygotowaniem podłoża, a więc usunięciem wszystkich zabrudzeń, czy wyrównaniem terenu. Dzięki temu cała praca będzie łatwiejsza i unikniecie błędów. Na tym etapie należy właściwie ułożyć geomembranę i tutaj należy zachować pełną precyzję oraz dokładność. Zawsze rozpoczynamy pracę od montażu arkuszy na skarpach. W przypadku zbiornika dno wykładamy arkuszami wzdłuż spadku, ale biorąc pod uwagę jego najniższy punkt. Oczywiście zakładki materiału należy odpowiednio przygotować do zgrzewania, co oznacza, że trzeba oczyścić je ze wszelkich ciał obcych, ale też wilgoci. Spoina powinna wykazywać nawet 90% wytrzymałości.