Pruderyjna osoba - kim jest i jak się zachowuje Poznaj przykłady!

Pruderyjna osoba – kim jest i jak się zachowuje? Poznaj przykłady!

Często mówi się, że żyjemy w bezpruderyjnych czasach. Może dlatego współcześnie wiele osób nie wie czym jest pruderia, kim są osoby pruderyjne i jak naprawdę powinno definiować się tą postawę.

Jak definiować pruderię?

Pruderie można rozumieć dwojako; jako fałszywą skromność i wstyd dotyczący seksualności, za którymi nie stoi żadna głębsza postawa lub przesadne oburzanie się na szeroko rozumianą demoralizację. W szerszym znaczeniu pruderia odnosi się także do stanu umysłu wykluczającego jakąkolwiek ekspresje seksualną w sferze publicznej, a także w pewnym stopniu prywatnej. Dotyczy to choćby przedstawiania erotyzmu lub zawiązywania do niego w sztuce, środkach masowego przekazu lub w rozmowach. Termin ten pojawił się w powszechnej świadomości w XVIII wieku i jest zapożyczeniem z języka francuskiego. Wywodzi się od określenia prodefemme, oznaczającego honorową kobietę.

Jak definiować pruderię

Jak definiować pruderię

Kim jest osoba pruderyjna?

Współcześnie pruderyjna osoba jest opisywana jako ktoś nadmiernie dbający o przyzwoitość, nawet jeśli ta nie przekracza normalnie obowiązujących standardów. Osoba pruderyjna może być postrzegana jako człowiek, która w większym stopniu od innych odczuwa dyskomfort związany z nagością lub seksualnością.

Pruderyjność jest powszechnie uważana za określenie pejoratywne, sugerujące nieuzasadnione oburzenie i strach przed ludzką cielesnością oraz nadmierną, nietypową skromność wynikającą z negatywnego spojrzenia na seksualność. Osoba z takim podejściem do seksualności może mieć zastrzeżenia nie tylko do nagości, ale także do publicznego okazywania uczuć i dyskutowania o tematach seksualnych. Stopień pruderii rozumianej jako lękliwa pogarda i wstręt wobec ludzkiej seksualności może być różny, w zależności od kultury i tradycji.

Innym zastosowaniem określenia „pruderyjny” jest etykietka i obelga kierowana do osoby, która ma zastrzeżenia i wątpliwości wynikające z norm skromności innych ludzi lub sam posiada pewne normy, z którymi nie zgadza się inna osoba bagatelizując je.

Kim jest osoba pruderyjna

Kim jest osoba pruderyjna

Kulturowe powody pruderii

Przyczyny pruderii tkwią w etyce seksualnej, której podłoże często jest umieszczone w religii. We wszystkich religiach starotestamentowych (chrześcijaństwo, judaizm, islam) ludzka cielesność jest trzymana w odpowiednich ryzach, przez co wszystkie seksualne pokusy i zachowania są bardzo niepożądane. Jednak pruderia nie jest tylko cechą tradycji religii Abrahamowych. Ścisłe ograniczenia sfery seksualnej, aż do jej kryminalizacji, są rozpowszechnione także w innych wielkich kulturach. Normy społeczne Hindusów, Chińczyków i wielu innych narodów z dalekich stron świata mogą być uznane przez Europejczyków za pruderyjne ze względu na obowiązujące niepisane normy społeczne i ustawodawstwo.

Czy pruderyjność to tylko seks?

Mimo iż pruderia odnosi się w głównej mierze do seksualności, to często w jej ramy ubiera się także podejście do używek lub podejście do etykiety. Ktoś może zostać nazwanym „pruderyjnym” za wyrażanie swoich zastrzeżeń co do picia alkoholu lub zażywania środków odurzających, czy uczestniczenia w łamiących normy społeczne aktywnościach.

Czy pruderyjność to tylko seks

Czy pruderyjność to tylko seks

W tym znaczeniu termin ten ma bardzo ogólne znaczenie względne. Na przykład, ktoś może być postrzegany jako osoba posiadająca stosunkowo łagodne standardy dotyczące cielesności i używania narkotyków w porównaniu zresztą społeczeństwa, ale w porównaniu z normami mniejszej, specyficznej subkultury, taka osoba może wydawać się nadmiernie surowa i dlatego może zostać nazwana pruderyjną, kiedy odmówi uczestnictwa w bardziej liberalnych zachowaniach lub je neguje.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij