Jak zabezpieczyć swoją przyszłość i swojej rodziny – zarządzenie majątkiem i prawdo spadkowe w pigułce

Nasz wpis rozpoczniemy od truizmu – życie potrafi zaskakiwać, choć nie zawsze pozytywnie, dlatego też warto być przygotowanym na różne sytuacje, przynajmniej w takim stopniu, w jakim to możliwe. Nikt nie chce myśleć o spadkach, wypadkach czy innych trudnych tematach, ale jednak warto wcześniej zabezpieczyć przyszłość swoich najbliższych. Oczywiście nie oznacza to wcale, że trzeba zakładać, że stanie się coś złego, jednak na pewne sytuacje lepiej w razie czego się przygotować, co oznacza, że trzeba też zabezpieczyć swoją przyszłość.

Dobre ubezpieczenie to podstawa

Na pewno warto zdecydować się na zakup ubezpieczenia na wypadek choroby czy też nieszczęśliwego wypadku. Dzięki temu w razie kalectwa czy niezdolności do pracy otrzymacie odpowiednią sumę pieniędzy, a gdyby doszło do śmierci, to w ten sposób zabezpieczycie swoich najbliższych. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że ubezpieczenia nie są bardzo tanie, bo owszem można zakupić to podstawowe, ale też kwoty, jakie można otrzymać od ubezpieczyciela są naprawdę niskie. Zdecydowanie lepiej jest postawić na droższe ubezpieczenie tak na wszelki wypadek.

Odkładaj i oszczędzaj

Zarządzanie swoimi funduszami nie jest łatwe, szczególnie jeżeli nie dysponuje się dużymi aktywami. Choć przerażające jest to, że są osoby, które zarabiają krocie, a potem wszystko potrafią stracić oddając się nałogowi hazardowemu. Ale jednak skupmy się na tym co się ma. Otóż musicie wiedzieć, że dla bezpieczeństwa swojego i swojej rodziny należy co miesiąc odkładać jakieś kwoty. Szacuje się, że powinna być to wartość 30% miesięcznej wypłaty. Takie pieniądze można traktować jako te na czarną godzinę, bądź też mogą być wydawane, gdy będziecie już na emeryturze. Ostatnia sytuacja z pandemią koronawirusa pokazała, że nie można być niczego pewnym, wszak nawet osoby na stałych umowach traciły pracę, wiele firm plajtowało, a osoby na umowach śmieciowych traciły całe źródło dochodu i nie mogły starać się nawet o dopłaty z programów rządowych. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że wielu specjalistów mówi, że każdy z nas jest tylko 3 wypłaty od bezdomności, czyli, gdy straci się pracę i nie znajdzie nowego źródła dochodu można wylądować na ulicy zdecydowanie szybciej niż się komuś wydaje. Dlatego oszczędności są tak ważne i podobnie jak ubezpieczenie trzeba je mieć. Do tego koniecznie pamiętajcie, żeby ubezpieczyć też dom czy mieszkanie na wypadek kataklizmów.

O testamencie słów kilka

Sprawy spadkowe w sądzie potrafią ciągnąć się latami i często wynika to z faktu, że potencjalni spadkobiercy nie potrafią się porozumieć, ale sąd musi też wysłuchać każdej ze stron, niejednokrotnie powołać biegłych, zatem to trwa i trwa. Dlatego też lepiej spisać testament i oszczędzić bliskim przepychanek w sądzie. Jeżeli zamierzacie oddać komuś mieszkanie na tzw. opiekę, to koniecznie wszystko ustalcie wcześniej u notariusza i co ważne nigdy nie przepisujcie własności mieszkania. W testamencie powinna znaleźć się informacja, że Waszą nieruchomość przekazujecie danej osobie. Oczywiście macie prawo też umieścić adnotacje, że Wasz majątek ma zostać spieniężony, następnie kwota ma zostać podzielona w odpowiednich proporcjach pomiędzy danymi osobami.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Należy pamiętać, że sprawy spadkowe nie są łatwe, dlatego też lepiej wszystko jasno zapisać w testamencie. Dzięki temu każdy spadkobierca będzie po otworzeniu testamentu wiedział, co się mu należy. Ale też należy pamiętać, że macie prawo kogoś wydziedziczyć. Jeżeli bliski członek rodziny nie utrzymywał z Wami kontaktu bądź uczynił Wam krzywdę, to może być uznany niegodnym nie tylko dziedziczenia, ale też zachowku. Ale to nadal nie wszystkie możliwości jakie macie, bo swój majątek możecie wcześniej spieniężyć, następnie kupić mniejsze mieszkanie bądź miejsce na osiedlu dla seniorów i poprawić sobie standard życia – w końcu to Wasze pieniądze i możecie nimi zarządzać jak chcecie.

Oszczędzać warto, a nawet trzeba. Jednocześnie nie oznacza to, że trzeba żyć na maksymalnie niskim poziomie tylko po to, aby wszystkie pieniądze odkładać. Na pewno warto zakupić ubezpieczenie, ale tutaj pamiętajcie, aby bardzo dokładnie czytać jego warunki.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij