Apostazja czyli jak wystąpić z kościoła katolickiego Poznaj procedurę i skutki

Apostazja czyli jak wystąpić z kościoła katolickiego? Poznaj procedurę i skutki

Apostazja, czyli wystąpienie z kościoła katolickiego, jest możliwe tylko wtedy, kiedy spełnimy określone warunki. Niestety nie jest to tak łatwy proces, jak mogłoby się wydawać. Jak wygląda procedura apostazji? Czy każdy może jej dokonać? Jakie skutki grożą nam po wystąpieniu z kościoła katolickiego?

Apostazja — od czego zacząć?

Jeśli chcemy dokonać apostazji, warto najpierw dokładnie dowiedzieć się, czym ona jest. Według definicji nie jest to jedynie wystąpienie z kościoła katolickiego, a zupełne porzucenie wyznawanej przez nas religii. Ludzie coraz częściej mylą te pojęcia i nie zdają sobie sprawy z tego, jakiego poważnego wyboru dokonują.

Apostazja — od czego zacząć

Apostazja — od czego zacząć

Jednak jeśli religia chrześcijańska nie jest bliska naszemu sercu, a oficjalna rezygnacja z wiary jest istotna, warto dokonać apostazji. Jednak nie jest to takie proste. Procedurę należy zacząć od złożenia oświadczenia, w którym zgłosimy wolę wystąpienia z kościoła. Takie pismo najlepiej osobiście przekazać proboszczowi naszej parafii. Do wymogów, jakie musi spełniać osoba dokonująca apostazji, należy:

  • pełnoletność
  • posiadanie zdolności do czynności prawnych
  • świadomość wyboru

Rozmowa po złożeniu oświadczenia apostazji

Zazwyczaj po złożeniu oświadczenia o chęci wystąpienia z kościoła katolickiego, proboszcz przeprowadza rozmowę nakłaniającą do zmiany decyzji. Zapewne podobnie będzie w naszym przypadku. Rozmowa najczęściej odbywa się bezpośrednio po złożeniu dokumentów. Warto wiedzieć, że oświadczenie musi zawierać dokładnie wyszczególnione informacje, a należą do nich:

  • data oraz świadectwo chrztu
  • dane personalne
  • podpis osoby składającej oświadczenie
  • zapis, że osoba składa oświadczenie będąc w pełni świadoma swoich wyborów
Rozmowa po złożeniu oświadczenia apostazji

Rozmowa po złożeniu oświadczenia apostazji

Na początku ksiądz dokonuje dokładnego przeglądu dokumentów oraz weryfikuje prawidłowość naszych danych. Następnie dokładnie wyjaśnia, czym jest apostazja oraz jakie niesie za sobą skutki. Jeśli mimo wyjaśnień wciąż będziemy podtrzymywać wolę zawartą w oświadczeniu, niezbędne będzie podjęcie przez proboszcza kolejnych kroków. Mianowicie, jest on zobowiązany do tego, aby dostarczyć złożone przez nas dokumenty do kurii swojej diecezji.

Skutki apostazji

Chociaż mogłoby się wydawać, że apostazja należy do szybkich i bezproblemowych procedur, to warto wiedzieć, że wiąże się ona z wieloma nieodwracalnymi konsekwencjami. Jeśli złożymy oświadczenie o chęci odejścia z kościoła katolickiego, mogą grozić nam następujące skutki:

  • zakaz udziału w mszach świętych
  • zakaz udziału w organizacjach kościelnych
  • zakaz przynależenia do grup katolickich
  • pozbawienie możliwości wzięcia ślubu kościelnego
  • pozbawienie praw do pogrzebu kościelnego

Czy możliwe jest odstąpienie od apostazji?

Dla niezdecydowanych pocieszający może być fakt, że odstąpienie od apostazji jest znacznie łatwiejsze niż jej dokonanie. Aby ponownie przystąpić do kościoła katolickiego, należy złożyć pismo, w którym wyrazimy chęć powrotu do parafii. Należy pamiętać, że taki dokument powinien zawierać nasze dokładne dane, okoliczności wzięcia chrztu oraz dokonania apostazji.

Czy możliwe jest odstąpienie do apostazji

Czy możliwe jest odstąpienie do apostazji

Po złożeniu pisma ksiądz ma prawo zadecydować, czy nasza chęć powrotu jest świadoma i odpowiednio uzasadniona. Jeśli proboszcz uzna, że nie jesteśmy gotowi do ponownego przystąpienia do kościoła katolickiego, konieczne będzie ponowne złożenie pisma w innym terminie. Jednak najczęściej nie ma takiej potrzeby, ponieważ kościół daje możliwość powrotu do uprzednio porzuconej wiary.

Chociaż dokonanie apostazji bywa trudne, a dokumenty muszą być odpowiednio przygotowane, to z pewnością warto postępować zgodnie ze swoimi przekonaniami.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij