Zakładanie firmy online – 5 niezbędnych kroków do założenia firmy przez internet
Internet daje możliwość całkowicie zdalnej pracy i prowadzenia biznesu. Dzięki niemu nie trzeba też wychodzić z domu, aby rozpocząć własną działalność gospodarczą. Sprawdź, kto może skorzystać z tej procedury. Dowiedz się również, jak wygląda zakładanie firmy online i z jakich kroków składa się ten proces.
1. Zakładanie firmy online – kto może założyć działalność bez wychodzenia z domu?
Obecnie w wielu przypadkach dołączenie do grona przedsiębiorców jest dość proste. Zakładanie firmy online jest możliwe w przypadku kilku typów działalności. Mówi się o nim przede wszystkim w kontekście firm jednoosobowych – w tym przypadku obowiązuje tzw. zasada jednego okienka. Oznacza to, że aby założyć firmę, wystarczy tylko wypełnić i złożyć jeden formularz – osobiście lub przez internet. Jest to rozwiązanie dostępne dla każdego pełnoletniego obywatela Polski, obywatela UE lub EOG, a także cudzoziemca spoza tych krajów, jeśli ma odpowiedni tytuł pobytowy.
Zakładanie firmy online jest też dostępne dla niektórych typów spółek, a w szczególności spółki:
- jawnej,
- komandytowej,
- z ograniczoną odpowiedzialnością,
- prostej spółki akcyjnej.
Specjalny system S24 umożliwia zawarcie umowy spółki online. Jest to jednak bardziej skomplikowane niż w przypadku działalności jednoosobowej. Ponadto założenie spółki przez internet daje mniejsze możliwości ukształtowania umowy spółki.
2. Założenie firmy przez internet – niezbędne narzędzia autoryzacji
Aby założenie firmy przez internet było możliwe, potrzebna jest odpowiednia metoda autoryzacji. Wcześniej należy więc stworzyć Profil Zaufany ePUAP lub certyfikat kwalifikowany – dzięki temu będzie możliwe potwierdzenie tożsamości składającego wniosek.
- Certyfikat kwalifikowany nazywany też podpisem kwalifikowanym można uzyskać poprzez zakup u jednego z autoryzowanych dostawców specjalnej karty, czytnika kart oraz oprogramowania. Następnie konieczne jest potwierdzenie swojej tożsamości – np. w punkcie rejestracji lub u notariusza. Uzyskanie certyfikatu kwalifikowanego wiąże się z dodatkowymi kosztami (zależnymi m.in. o d czasu jego obowiązywania), ale daje szerokie możliwości. Dzięki niemu możliwe jest nie tylko zakładanie firmy online, ale również załatwienie wielu innych spraw przez internet.
- Profil Zaufany można natomiast stworzyć bezpłatnie. Potwierdzenie tożsamości odbywa się np. poprzez bankowość internetową lub uzyskany wcześniej certyfikat kwalifikowany. Profil Zaufany umożliwia załatwienie wielu spraw bez wychodzenia z domu – w tym zakładanie firmy przez internet.
Po uzyskaniu jednej z tych metod autoryzacji można przejść bezpośrednio do zakładania firmy online. Warto jednak wcześniej podjąć kilka kluczowych punktu widzenia biznesu decyzji.
3. Załóż firmę przez internet – wybór formy opodatkowania i inne kluczowe decyzje
Przy zakładaniu firmy online trzeba podjąć kilka bardzo ważnych decyzji. Jedną z nich jest forma opodatkowania. Nowi przedsiębiorcy zakładający firmy jednoosobowe mogą wybrać rozliczenie:
- PIT na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%)
- PIT według stawki liniowej (stawka podatkowa 19%)
- ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (RPE).
Warto dokładnie przyjrzeć się każdej z tych opcji, ponieważ mają one różne zalety i wady. Najodpowiedniejsza forma opodatkowania zależy od wielu czynników – m.in. wysokości przychodów czy też kosztów prowadzenia działalności.
Ponadto przed wypełnieniem wniosku o założenie firmy warto:
- sprawdzić, czy musisz (lub czy warto) zostać podatnikiem VAT,
- wybrać formę prowadzenia księgowości i biuro rachunkowe,
- wybrać nazwę swojej firmy,
- wybrać adekwatne kody PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności).
Dopiero z takim przygotowaniem można się brać za zakładanie firmy online!
4. Jak założyć firmę przez internet – wpis do CEIDG
Firmę jednoosobową rejestruje się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) za pomocą jednego formularze (CEIDG-1). Dokonanie wpisu jest bezpłatne. Formularz jest dość szczegółowy, ale intuicyjny. Należy w nim zawrzeć informacje związane z decyzjami wymienionymi w poprzednim punkcie. Pamiętaj – jeśli nie wybierzesz preferowanej formy opodatkowania, będziesz musiał się rozliczyć na zasadach ogólnych. W formularzu wskazuje się też datę rozpoczęcia działalności i to właśnie od tego momentu będzie funkcjonować Twoja nowa firm!
5. Zakładanie firmy przez internet – dodatkowe formalności
Druk CEIDG reguluje większość formalności, ale jeśli chcesz (lub musisz) zostać podatnikiem VAT, niezbędne będzie wypełnienie dodatkowego formularza. Wniosek VAT-R składa się w urzędzie skarbowym – można to zrobić przez internet.
W ciągu 7 dni od rejestracji firmy należy też zarejestrować się w ZUS. Jest to możliwe online, przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE).