Zakładanie firmy online – 5 niezbędnych kroków do założenia firmy przez internet

Internet daje możliwość całkowicie zdalnej pracy i prowadzenia biznesu. Dzięki niemu nie trzeba też wychodzić z domu, aby rozpocząć własną działalność gospodarczą. Sprawdź, kto może skorzystać z tej procedury. Dowiedz się również, jak wygląda zakładanie firmy online i z jakich kroków składa się ten proces.

1.     Zakładanie firmy online – kto może założyć działalność bez wychodzenia z domu?

Obecnie w wielu przypadkach dołączenie do grona przedsiębiorców jest dość proste. Zakładanie firmy online jest możliwe w przypadku kilku typów działalności. Mówi się o nim przede wszystkim w kontekście firm jednoosobowych – w tym przypadku obowiązuje tzw. zasada jednego okienka. Oznacza to, że aby założyć firmę, wystarczy tylko wypełnić i złożyć jeden formularz – osobiście lub przez internet. Jest to rozwiązanie dostępne dla każdego pełnoletniego obywatela Polski, obywatela UE lub EOG, a także cudzoziemca spoza tych krajów, jeśli ma odpowiedni tytuł pobytowy.

Zakładanie firmy online jest też dostępne dla niektórych typów spółek, a w szczególności spółki:

  • jawnej,
  • komandytowej,
  • z ograniczoną odpowiedzialnością,
  • prostej spółki akcyjnej.

Specjalny system S24 umożliwia zawarcie umowy spółki online. Jest to jednak bardziej skomplikowane niż w przypadku działalności jednoosobowej. Ponadto założenie spółki przez internet daje mniejsze możliwości ukształtowania umowy spółki.

2.     Założenie firmy przez internet – niezbędne narzędzia autoryzacji

Aby założenie firmy przez internet było możliwe, potrzebna jest odpowiednia metoda autoryzacji. Wcześniej należy więc stworzyć Profil Zaufany ePUAP lub certyfikat kwalifikowany – dzięki temu będzie możliwe potwierdzenie tożsamości składającego wniosek.

  • Certyfikat kwalifikowany nazywany też podpisem kwalifikowanym można uzyskać poprzez zakup u jednego z autoryzowanych dostawców specjalnej karty, czytnika kart oraz oprogramowania. Następnie konieczne jest potwierdzenie swojej tożsamości – np. w punkcie rejestracji lub u notariusza. Uzyskanie certyfikatu kwalifikowanego wiąże się z dodatkowymi kosztami (zależnymi m.in. o d czasu jego obowiązywania), ale daje szerokie możliwości. Dzięki niemu możliwe jest nie tylko zakładanie firmy online, ale również załatwienie wielu innych spraw przez internet.
  • Profil Zaufany można natomiast stworzyć bezpłatnie. Potwierdzenie tożsamości odbywa się np. poprzez bankowość internetową lub uzyskany wcześniej certyfikat kwalifikowany. Profil Zaufany umożliwia załatwienie wielu spraw bez wychodzenia z domu – w tym zakładanie firmy przez internet.

Po uzyskaniu jednej z tych metod autoryzacji można przejść bezpośrednio do zakładania firmy online. Warto jednak wcześniej podjąć kilka kluczowych  punktu widzenia biznesu decyzji.

3.     Załóż firmę przez internet – wybór formy opodatkowania i inne kluczowe decyzje

Przy zakładaniu firmy online trzeba podjąć kilka bardzo ważnych decyzji. Jedną z nich jest forma opodatkowania. Nowi przedsiębiorcy zakładający firmy jednoosobowe mogą wybrać rozliczenie:

  • PIT na zasadach ogólnych, według skali podatkowej (stawka podatkowa 12% i 32%)
  • PIT według stawki liniowej (stawka podatkowa 19%)
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (RPE).

Warto dokładnie przyjrzeć się każdej z tych opcji, ponieważ mają one różne zalety i wady. Najodpowiedniejsza forma opodatkowania zależy od wielu czynników – m.in. wysokości przychodów czy też kosztów prowadzenia działalności.

Ponadto przed wypełnieniem wniosku o założenie firmy warto:

  • sprawdzić, czy musisz (lub czy warto) zostać podatnikiem VAT,
  • wybrać formę prowadzenia księgowości i biuro rachunkowe,
  • wybrać nazwę swojej firmy,
  • wybrać adekwatne kody PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności).

Dopiero z takim przygotowaniem można się brać za zakładanie firmy online!

4.     Jak założyć firmę przez internet – wpis do CEIDG

Firmę jednoosobową rejestruje się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) za pomocą jednego formularze (CEIDG-1). Dokonanie wpisu jest bezpłatne. Formularz jest dość szczegółowy, ale intuicyjny. Należy w nim zawrzeć informacje związane z decyzjami wymienionymi w poprzednim punkcie. Pamiętaj – jeśli nie wybierzesz preferowanej formy opodatkowania, będziesz musiał się rozliczyć na zasadach ogólnych. W formularzu wskazuje się też datę rozpoczęcia działalności i to właśnie od tego momentu będzie funkcjonować Twoja nowa firm!

5.     Zakładanie firmy przez internet – dodatkowe formalności

Druk CEIDG reguluje większość formalności, ale jeśli chcesz (lub musisz) zostać podatnikiem VAT, niezbędne będzie wypełnienie dodatkowego formularza. Wniosek VAT-R składa się w urzędzie skarbowym – można to zrobić przez internet.

W ciągu 7 dni od rejestracji firmy należy też zarejestrować się w ZUS. Jest to możliwe online, przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE).

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij